فرو رفتن ناخن در گوشت پا ؛ درمان سریع ناخن فرو رفته در گوشت پا بدون جراحی

3797
graphicstock.com

فرو رفتن ناخن در گوشت پا ؛ درمان سریع ناخن فرو رفته در گوشت پا بدون جراحی

فرو رفتن ناخن در گوشت پا عارضه شایعی است که در آن گوشه یا کنار ناخن انگشت پا به درون گوشت نرم اطراف خود رشد می‌کند. نتیجه این وضعیت درد شست پا، قرمزی، ورم و گاهی اوقات، عفونت است. عارضه فرو رفتن ناخن در انگشت معمولاً ناخن انگشت بزرگ پا را درگیر می‌کند.

درمان فرو رفتن ناخن در گوشت انگشت پا بدون جراحی

اغلب می‌توان فرو رفتن ناخن در گوشت پا را در خانه مداوا کرد. اما اگر درد شما شدید و در حال گسترش باشد، می‌توانید به پزشک مراجعه کنید تا او اقداماتی را برای تسکین ناراحتی‌تان انجام داده و برای جلوگیری از عوارض فرو رفتن ناخن در گوشت پا، به شما کمک کند.

اگر مبتلا به دیابت یا سایر عوارضی هستید که باعث کاهش خون‌رسانی به پاهایتان می‌شوند، بیش از سایرین در خطر فرو رفتن ناخن در گوشت پا قرار دارید

- Advertisement -

علائم و نشانه ها

علائم فرو رفتن ناخن در گوشت پا عبارتند از:
•    درد و حساسیت به لمس در انگشت پا، در امتداد یک یا هر دو طرف ناخن
•    قرمزی اطراف ناخن پا
•    تورم انگشت پا در اطراف ناخن
•    عفونت بافت اطراف ناخن پا

علت ها و دلایل

شایع‌ترین علل فرو رفتن ناخن در انگشت عبارتند از:
•    پوشیدن کفش‌هایی با پنجه تنگ که باعث فشار آمدن به انگشتان و ناخن‌های پا می‌شود
•    کوتاه کردن بیش از اندازه ناخن یا کوتاه کردن آن به شکل هلالی (هنگام کوتاه کردن، گوشه‌های ناخن‌ها نباید کوتاه شده یا قوس داده شوند)
•    آسیب دیدن ناخن پا
•    داشتن ناخن‌هایی با خمیدگی غیرنرمال

عوارض

اگر فرو رفتن ناخن در گوشت پا درمان نشده یا کشف نشده باقی بماند ممکن است باعث عفونت استخوان قرار گرفته در زیر ناخن گردد که این می‌تواند منجر به عفونت جدی استخوان شود.

عوارض این عارضه، خصوصاً زمانی شدید می‌شوند که شما مبتلا به دیابت باشید که می‌تواند باعث ضعیف شدن جریان خون و تخریب عصب‌های پاهایتان شود. در این وضعیت، امکان دارد که یک آسیب‌دیدگی جزئی پا (مانند یک بریدگی، خراش، میخچه، کال  یا فرو رفتن ناخن در انگشت) نیز به درستی بهبود نیافته و پا را دچار عفونت کند

پیشگیری بهتر از درمان است

با یکسری اقدامات پیشگیری‌کننده، می‌توانید از فرو رفتن ناخن در گوشت پایتان جلوگیری کنید:

• اطمینان از اندازه بودن کفش‌هایتان ـ هم از نظر طولی و هم عرضی

• صاف کوتاه کردن ناخن‌ها

• از ته کوتاه نکردن ناخن‌ها

• نینداختن چیزهای سنگین روی پا

بهترین درمان های خانگی برای فرو رفتن ناخن پا در گوشت

خیس کردن پا

حمام پا یک بخش بسیار مهمی از درمان محسوب می شود. این کار باعث می شود گوشت کنار ناخن نرم شده و درمان های دیگر موثرتر شوند. این کا رار به روش زیر انجام دهید:

پاها را به طور منظم و روزانه ۲ الی ۴ بار در آب گرم به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه شستشو دهید.

برای تاثیر بیشتر می توانید موارد زیر را به آب اضافه کنید:

سولفات منیزیم: سولفات منیزیم پوست را نرم می کند و باعث می شود خارج کردن ناخن از پا ساده تر شود. برای این کار یک قاشق غذا خوری نمک را به آب اضافه کنید و حداقل دوبار در روز، پاها را به مدت ۲۰ دقیقه در این آب بشویید.
پراکسید هیدروژن: مخلوط نصف فنجان پراکسید هیدروژن در آب و حمام پا برای حداقل ۲۰ دقیقه نیز درمان خوبی برای فرو رفتن ناخن پا در گوشت است. پراکسید هیدروژن نیز پوست را نرم کرده و از عفونت و آسیب های ناخوشایند دیگر جلوگیری می کند.
سرکه سیب (ACV): اضافه کردن چند قاشق غذاخوری سرکه سیب خام به آب گرم نیز می تواند به شما کمک کند و زخم ایجاد شده را در برابر عفونت بیمه کند. به طور کلی نوشیدن سرکه سیب به همراه آب گرم و عسل به درمان ها عفونت های کلی بدن نیز کمک می کند.

روش توپ پنبه ای

بعد از این که پاها را به مدت زمان مناسب خیس کردید، اقدامات زیر را انجام دهید:

یک تکه پنبه را برداشته و آن را رول کرده و بین انگشتان دست خود قرار دهید.
به دقت ناخن پا را از روی گوشت بلند کرده و پنبه را بین ناخن و گوشت قرا دهید. این کار می تواند دردناک باشد اما برای جلوگیری از رشد اشتباه ناخن مفید است.
تا زمانی که نوبت بعدی خیس خوردن پاها فرا رسید، پنبه را در همان حالت بگذارید.
نوبت بعدی پنبه را تعویض کرده و سعی کنید در هر نوبت، بدون ایجاد آسیب پنبه را بیشتر بین ناخن و گوشت پا فشار دهید.

درمان های موضعی برای فرو رفتن ناخن پا در گوشت

همچنین شما می توانید مواد زیر را به طور مستقیم به منطقه آسیب دیده بمالید. این مواد به درمان کمک کرده و از ایجاد عفونت جلوگیری می کنند. این درمان های موضعی عبارتند از:

سرکه سیب طبیعی: مقدار سرکه سیب را روی پنبه ریخته و چند بار در روز به منطقه آسیب دیده بمالید.
روغن های مفید: روغنهای مفید می تواند به تسکین درد و جلوگیری از عفونت کمک کند. شما می توانید چند قطره از روغن های زیر را با یک قاشق روغن زیتون مخلوط کرده و به طور مستقیم بر روی محل آسیب دیده بمالید.

روغن اوکالیپتوس
روغن درخت چای
روغن پونه کوهی
روغن سنبل
روغن گل سفید ( این روغن، روغن گل سفید نیست بلکه ترکیبی از روغن های مختلف است که برای درمان فرو رفتن ناخن پا در گوشت مناسب است)

درمان های خانگی دیگر برای فرو رفتن ناخن پا در گوشت

تکنیک های دیگری نیز وجود دارد که می توانید برای درمان، آن ها را امتحان کنید. این تکنیک ها عبارتند از:

لیمو: یک برش لیمو را بر روی ناخن قرار داده و آن را با گاز استریل به مدت یک شب ببندید. این درمان برای زمانی که ناخن پا عفونت کرده است بسیار مفید است.
ویکس: این دارو برای سرماخوردگی و سرفه بیشتر استفاده می شود اما برای فرو رفتن ناخن پا در گوشت نیز مناسب است. این دارو می تواند ناخن پا را نرم کرده و ضد عفونی کند. برای این کار پماد بر پایه منتول را به طور مستقیم بر روی ناخن بمالید. این کار باعث می شود زخم زودتر التیام یابد. پس از مالیده این پماد، ناخن را با گاز استریل به مدت یک شب ببندید.

اگر در حال درمان فرو رفتگی ناخن پا در گوشت هستید بهتر است بیشتر استراحت کنید و در صورتی که می خواهید راه بروید بر روی پنجه فشار وارد نکنید و بیشتر روی پاشنه راه بروید. در ضمن تا جایی که می توانید پا برهنه باشید و اگر نیاز به پوشیدن کفش دارید از کفش های جلو باز و تابستانی استفاده کنید. پوشیدن کف راحت به انگشتان پای شما فضای کافی می دهد و از ایجاد فشار سایر انگشتان به انگشت شست جلوگیری می کند.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید