خوراکی مخرب برای پوست: ۵ خوراکی که برای پوست تان سمی هستند

15452

 

خوراکی مخرب برای پوست: ۵ خوراکی که برای پوست تان سمی هستند

برخلاف باور عموم، خوراکی‌هایی که وارد بدن‌مان می‌کنیم تأثیر شگرفی بر سلامت کلی پوست‌مان دارند. در ادامه چند خوراکی را به شما معرفی می‌کنیم که باعث بسته شدن منافذ پوست‌تان می‌شوند و باعث می‌شوند پوستی ناسالم داشته باشیم.

- Advertisement -

۵ خوراکی که باعث گرفتگی منافذ پوست می‌شوند:

خوراکی مخرب برای پوست :۱. الکل

الکل برای پوست مضر است. در ادامه چند نکته را به شما متذکر می‌شویم:

الف. الکل باعث تغییر سطوح هورمون در بدن می‌شود، این امر باعث بروز آکنه می‌شود و پوستی ناسالم را برای‌تان به همراه می‌آورد.
ب. الکل باعث کوچک شدن منافذ پوستی می‌شود و به این ترتیب احتمال گرفتگی آن‌ها ار افزایش می‌دهد. این امر ممکن است باعث تشدید مشکلات پوستی شود یا مشکل جدیدی ایجاد کند.

۲. لبنیات

بسیاری از افرادی که مصرف محصولات لبنی را ترک (یا محدود) کرده‌اند با بهبود قابل توجه سلامت پوست‌شان مواجه شده‌اند. واضح است که محصولات لبنی باعث تشدید آکنه می‌شوند، ولی به این نکته نیز توجه داشته باشید که، در برخی افراد، مصرف لبنیات باعث بروز آکنه می‌شود.

ماریا بلا، متخصص تغذیه، می‌گوید: “بسیاری از مراجعه‌کنندگانم که پوستی جوان و سالم دارند در یک چیز مشترک هستند: آن‌ها در رژیم غذایی‌شان از لبنیات استفاده نمی‌کنند. بین مصرف محصولات لبنی – مانند شیر – و آکنه و ناراحتی‌های پوستی و پیری پوست ارتباط قدرتمندی وجود دارد.”

خوراکی مخرب برای پوست ۳: شکر

جای تعجب نیست که شکر در این فهرست جای گرفته است، شکر به هر روش قابل تصوری برای پوست مضر است. شکر نه تنها باعث گرفتگی منافذ پوست می‌شود، بلکه باعث تورم، چین و چروک، خشک شدن و پوسته شدن پوست می‌شود.

همچنین شایان ذکر است خوراکی‌های ناسالم سرشار از کربوهیدرات می‌توانند برای پوست مضر باشند. برخی از این خوراکی‌ها عبارتند از: برنج، نان و پاستا. اگر نمی‌توانید قید مصرف آن‌ها را بزنید، زرنگ باشید و از گندم کامل استفاده کنید.

۴. نمک

نمک ترکیبی است که اگر به صورت خارجی روی پوست قرار بگیرد برای پوست عالی است و اگر به صورت خوراکی مصرف شود برای سلامت پوست مضر است.

در یک یادداشت رسمی این مورد مطرح شد که نمک می‌تواند میزان گرفتگی منافذ پوست را بیشتر کند. مصرف نمک همچنین می‌تواند باعث دهیدراته شدن بدن شود و به این ترتیب، آبرسانی به پوست دشوار خواهد شد. مصرف بیش از حد نمک می‌تواند به خشکی، چروک و پیری پوست نیز منتج شود. کلام آخر این‌که مصرف نمک می‌تواند آکنه را تشدید کند و باعث تورم بدن، و در نتیجه پوست، شود.

خوراکی مخرب برای پوست ۵: آرد

خوراکی‌های با گلوکز بالا (مانند نان سفید و پاستا) به‌صورت مؤثری به شکر تبدیل می‌شوند. به همین دلیل، خوراکی‌های با گلوکز بالا، بسیاری از همان اثرات شدید پوستی را ایجاد می‌کنند. تورم، چین و چروک، خشکی و پوسته شدن از جمله مشکلاتی است که به مصرف آرد مرتبط هستند.

خبر خوب این است که بسیاری از این خوراکی‌ها به صورت گونه‌های گندم کامل نیز موجود هستند. گونه‌های گندم کامل نان، برنج و غلات در مقایسه با گونه‌های گلوکز بالای این خوراکی‌ها، به میزان قابل توجهی برای پوست بهتر هستند.
خوراکی‌های سالم برای پوست

خوراکی‌ها (و گونه‌های آن‌ها) که در بالا ذکر شد از این قانون مستثنی هستند. خوراکی‌های زیادی وجود دارند که برای پوست مفید هستند. در اینجا چند نمونه وجود دارد:

۱. گوجه:

از آفتاب سوختگی و صدمات نور آفتاب جلوگیری می‌کند.
۲. شکلات تلخ:

لطافت پوست را افزایش می‌دهد و ظاهر آن را بهبود می‌بخشد.
۳. گردو:

به افزایش خاصیت ارتجاعی پوست کمک می‌کند و تولید کلاژن را ارتقا می‌دهد.
۴. انواع توت‌ها:

بافت پوست را بهبود می‌بخشد و از افزایش چین و چروک جلوگیری می‌کند.

دیگر خوراکی‌های مفید برای پوست عبارتند از:

– اسفناج
– جو پرک
– سویا
– کیوی
– تخمه آفتابگردان
– تخمه کدو
– کلم کالی
– چای سبز

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید